Prawidłowe nawodnienie organizmu to absolutna podstawa do tego, aby czuć się dobrze. Warto pamiętać, że woda stanowi fundament życia, a ludzkie ciało składa się w około 60% z wody. Dzienne zapotrzebowanie na płyny należy ustalić w sposób indywidualny, gdyż stosowanie się do ogólnych zaleceń nie zawsze się sprawdza. Odwodnienie niesie za sobą nie tylko pogorszenie samopoczucia, ale również szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak np. zaburzenia równowagi elektrolitowej.
Czego dowiesz się z artykułu?
Z artykułu dowiesz się, co daje nawodnienie organizmu. Nie od dziś wiadomo, że jest ono kluczowe dla zdrowia i samopoczucia. Powszechnym zaleceniem jest 8 szklanek dziennie, jednak zapotrzebowanie na płyny określa się w sposób indywidualny. Zależy ono od m.in. diety, stylu życia, aktywności fizycznej, klimatu, wieku i innych czynników. Sprawdź, dlaczego wskazane jest monitorowanie poziomu nawodnienia oraz dbanie o regularną podaż wody.
Dlaczego woda jest ważna dla organizmu?
Zastanawiasz się, dlaczego prawidłowe nawodnienie organizmu stanowi nieodłączny element zdrowego trybu życia? Prawdą jest, że woda pełni w organizmie szereg kluczowych funkcji. Nawet najlepiej dobrana dieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli organizm jest odwodniony. Brak pragnienia nie oznacza, że ilość spożytych płynów jest wystarczająca. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by świadomie kontrolować stopień nawodnienia.
-
Transport tlenu - woda odpowiada za transport tlenu oraz składników odżywczych, co jest niezbędne do efektywnego funkcjonowania organizmu.
-
Eliminacja toksyn - prawidłowe nawodnienie organizmu umożliwia skuteczne usuwanie toksyn i szkodliwych związków gromadzących się w ciele. Optymalna ilość płynów jest potrzebna do tego, by nerki wydajnie filtrowały krew.
-
Utrzymanie temperatury ciała - chłodzenie organizmu następuje poprzez pocenie. Ciało w ten sposób oddaje nadmiar ciepła. Właśnie dlatego w czasie gorączki, aktywności fizycznej, upałów należy pić więcej wody.
-
Usprawnienie procesów trawiennych - co daje nawodnienie? Woda pozytywnie oddziałuje na pracę układu pokarmowego. Jest niezbędna do produkcji śliny oraz soków trawiennych. Sprzyja przyswajaniu składników odżywczych, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia zaparć.
-
Ustabilizowanie funkcji komórkowych - na uwagę zasługuje fakt, że woda wspomaga utrzymanie równowagi osmotycznej, a więc jest niezbędna do realizacji procesów biochemicznych zachodzących w organizmie.
Ile wody dziennie należy pić?
Wiesz już, dlaczego woda jest ważna dla organizmu. Jaka dzienna podaż płynów jest właściwa? Jak wspomniano, jest to kwestia rozpatrywana indywidualnie. Zapotrzebowanie na wodę zależy od takich czynników, jak wiek, płeć, dieta, aktywność fizyczna, stan zdrowia, warunki klimatyczne i inne. W przypadku wątpliwości warto rozważyć konsultację z dietetykiem, który udzieli niezbędnych wskazówek.
Zalecenia ogólne
Prawidłowe nawodnienia organizmu wymaga optymalnej podaży płynów. Ogólnym zaleceniem jest picie 2 l wody dziennie, czyli około 8 szklanek. Oczywiście jest to uproszczona zasada, którą można potraktować jako punkt wyjścia, czyli minimum. W wielu przypadkach zapotrzebowanie na wodę jest wyższe. Warto zauważyć, że płyny dostarczane są również pod postacią herbat, kawy, soków, zup, warzyw, owoców, a także wielu innych produktów spożywczych.
Wpływ aktywności fizycznej
Masz świadomość, co daje nawodnienie organizmu. Niedobór płynów niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Osoby aktywne fizyczne potrzebują o wiele więcej wody, gdyż w czasie intensywnego wysiłku fizycznego wydzielana jest znaczna ilość potu. Podczas uprawiania sportu organizm traci sporą ilość wody. Należy zadbać o nawodnienie przed, w trakcie i po treningu. W ekstremalnych warunkach zapotrzebowanie na płyny wynosi 4-5 l dziennie.
Wpływ warunków otoczenia
Prawidłowe nawodnienie organizmu latem wymaga zwiększenie ilości spożywanych płynów. Jest to wynikiem zwiększonej potliwości. Należy zrekompensować straty wody, które zachodzą podczas normalnego funkcjonowania czy pracy w niesprzyjających warunkach otoczenia.
Wpływ sposobu żywienia
Okazuje się, że dieta również wpływa na zapotrzebowanie organizmu na wodę. Zwiększone wydalanie wody z organizmu następuje w przypadku spożycia produktów bogatych w sól, białko czy kofeinę. U osób spożywających duże ilości warzyw i owoców zachodzi niższa potrzeba dostarczania płynów z innych źródeł.
Jak objawia się odwodnienie organizmu?
Prawidłowe nawodnienie organizmu pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Do najpopularniejszych objawów odwodnienia można zaliczyć m.in. suchość w ustach i gardle, zmniejszoną ilość oddawanego moczu, ciemnożółte zabarwienie moczu, bóle i zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie, przesuszenie skóry, skurcze mięśni. Jeśli dojdzie do poważnego zaburzenia równowagi elektrolitowej, to najprawdopodobniej nie obędzie się bez hospitalizacji. Do takich sytuacji dochodzi np. na skutek przebytej choroby.