Aktualności

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne? Połączenie między odżywianiem a nastrojem

Jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne? Połączenie między odżywianiem a nastrojem

Czy istnieje dieta dla zdrowia psychicznego? Współczesne badania naukowe dowodzą, że sposób żywienia może znacząco oddziaływać na stan psychiczny i emocjonalny. Można wyróżnić produkty, które w szczególny sposób wpływają na nastrój, koncentrację, poziom energii. Niedobory składników odżywczych zwiększają ryzyko rozwoju zaburzeń lękowych, depresji, nerwicy. Zdrowy styl życia to nie tylko kwestia wagi czy wyglądu zewnętrznego, ale także dobrostanu psychicznego.
 
Dieta a zdrowie to temat, który interesuje mnóstwo osób. Niektóre produkty negatywnie oddziałują na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Najczęściej jest to żywność łatwo dostępna, która jest naszpikowana konserwantami. Tylko nieliczni dbają o zbilansowaną dietę dostarczającą składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Mają one wpływ na funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i pozostałych procesów odpowiadających za nastrój i emocje. Szczególnym zagrożeniem są niedobory żywieniowe. 
 

Jak wygląda dieta dla zdrowia psychicznego?

Dieta a zdrowie psychiczne - dotychczas był to temat marginalny, jednak z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa. Do tematu odżywiania warto podejść w sposób holistyczny, gdyż ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane. Prawidłowe nawyki żywieniowe dostarczają organizmowi energii do działania, a także wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Niedobory witamin, minerałów, związków odżywczych prowadzą nie tylko do rozdrażnienia i pogorszenia samopoczucia. Mogą zapoczątkować lub nasilić zaburzenia natury psychicznej.
 

1. Białko - niezbędne do dobrego nastroju

Dieta dla zdrowia psychicznego powinna być bogata w białko. Bierze ono czynny udział w produkcji neuroprzekaźników odpowiadających za komunikacje między komórkami nerwowymi w mózgu. Mowa tutaj przede wszystkim o serotoninie oraz dopaminie, gdyż są to neuroprzekaźniki bezpośrednio odpowiadające za nastrój, poziom energii, odporność na stres. Niedobór białka niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, do których można zaliczyć m.in. rozdrażnienie, spadek samopoczucia, wahania emocjonalne, stany depresyjne. 
 
Dieta a zdrowie - dlaczego białko wspomaga utrzymanie zdrowia psychicznego? Produkty wysokobiałkowe są bogate w aminokwasy niezbędne do syntezy neuroprzekaźników. Ważne, aby były one spożywane systematycznie, gdyż to właśnie wtedy odnotowywane są najlepsze efekty. Zbilansowana dieta powinna zawierać m.in. chude mięso, tłuste ryby, rośliny strączkowe, tofu i produkty sojowe, jajka.
 

2. Kwasy tłuszczowe - wsparcie pracy mózgu

Dobrze, jeśli dieta dla zdrowia psychicznego dostarcza optymalnej ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które stanowią wsparcie dla mózgu. Ich niedobór podnosi ryzyko wystąpienia depresji, zaburzeń lękowych, nerwicy. Kwasy tłuszczowe biorą udział w produkcji neuroprzekaźników, a w szczególności serotoniny. Działają przeciwzapalnie, dzięki czemu pomagają w leczeniu przewlekłego stresu i innych schorzeń natury psychicznej/emocjonalnej. 
 
Optymalna zawartość kwasów omega-3 w diecie dobroczynnie oddziałuje na ogólne funkcjonowanie mózgu, pamięć, koncentrację, logiczne myślenie. Dieta a zdrowie psychiczne - badania naukowe dowodzą, że spożywane produkty mogą poprawić zdolności poznawcze i emocjonalne. Do najpopularniejszych źródeł kwasów tłuszczowych można zaliczyć tłuste ryby, nasiona chia, siemię lniane, orzechy włoskie, oleje roślinne (np. olej lniany, olej rzepakowy, olej słonecznikowy).
 

3. Witamina D - kluczowa dla dobrego samopoczucia

Najlepiej, aby dieta dla zdrowia psychicznego zawierała produkty bogate w witaminę D. Warto wiedzieć, że jest to jeden z kluczowych składników odżywczych wpływających na samopoczucie. Niedobór witaminy D bardzo często występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy ekspozycja na słońce jest mocno ograniczona. Zwiększa to prawdopodobieństwo rozwoju depresji, a także innych zaburzeń. Udowodniono, że osoby z niedoborem omawianego związku częściej cierpią na wahania nastroju i stany lękowe.
 
Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie badania krwi określi, czy niezbędne jest wdrożenie suplementacji. Produkty spożywcze zawierające witaminę D to m.in. tłuste ryby, jaja, wzbogacone produkty mleczne i napoje roślinne. Wskazana jest również systematyczna ekspozycja na słońce.
 

4. Witamina B12 - niezastąpione źródło energii

Dieta dla zdrowia psychicznego nie przyniesie efektów z dnia na dzień, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Uzupełnienie niedoborów składników odżywczych wymaga czasu, jednak zwykle już po kilku tygodniach można odczuć pozytywne rezultaty. Witamina B12 wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Bierze udział w produkcji neuroprzekaźników oraz czerwonych krwinek, które transportują tlen do mózgu.
 
Zbyt mała ilość witaminy B12 w organizmie może prowadzić do apatii, osłabienia, nadmiernej senności, utraty motywacji do działania. Bardzo często najprostsze obowiązki stają się ogromnym wyzwaniem. Do codziennej diety warto wprowadzić wołowinę, drób, tuńczyka, łososia, mleko, sery, jogurtu, jajka.