Aktualności

Najczęstsze błędy w odchudzaniu – jak unikać pułapek dietetycznych?

Najczęstsze błędy w odchudzaniu – jak unikać pułapek dietetycznych?

Redukcja wagi nie zawsze jest szybka i przyjemna. Sprawdź, jakie najczęstsze błędy żywieniowe utrudniają wypracowanie smukłej sylwetki. Odchudzanie wymaga sporego zaangażowania, konsekwencji, cierpliwości. Nie należy oczekiwać, że efekty pojawią się z dnia na dzień. Priorytetem jest oczywiście wyeliminowanie niewłaściwych nawyków żywieniowych. Zmiana tryby życia nie może być chwilowa, gdyż nadprogramowe kilogramy powrócą niczym bumerang. Warto pamiętać, że nadwaga jest pierwszym krokiem do otyłości, która może stanowić przyczynę rozwoju wielu groźnych chorób.
 
Nie należy korzystać ze zbyt restrykcyjnych sposobów na odchudzanie. W większości przypadków przynoszą one skutki odwrotne do zamierzonych. Masa ciała spada jedynie na chwilę i szybko powraca do stanu początkowego. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, aby uniknąć takiej sytuacji.
 

Najczęstsze błędy żywieniowe popełniane na redukcji

Zbyt niska kaloryczność posiłków

Jakie błędy w odchudzaniu utrudniają pozbycie się zbędnych kilogramów? Redukcja wagi wymaga optymalnego deficytu kalorycznego, jednak nie może być on zbyt duży. Osoby oczekujące błyskawicznych efektów nierzadko wybierają diety ekstremalne, a nawet głodówki. Niedostateczna podaż kalorii sprawia, że organizm przechodzi w tryb przetrwania. Zwiększa to ryzyko nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej.
 
Skrajnie niski bilans kaloryczny można zaliczyć do najczęstszych błędów żywieniowych. W ten sposób spowalnia się trawienie, co sprzyja odkładaniu tłuszczu. Podczas odchudzania dąży się do przyspieszenia metabolizmu, gdyż tylko wtedy możliwe jest efektywne usuwanie toksyn i produktów przemiany materii.  Ponadto posiłki o niskiej kaloryczności nie zaspokajają potrzeb energetycznych organizmu - zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia wielu negatywnych skutków ubocznych. Taki model żywienia podnosi ryzyko efektu jojo. Powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych skutkuje wzrostem masy ciała.
 

Nieregularne spożywanie posiłków

Do najczęstszych błędów żywieniowych zalicza się również nieregularne spożywanie posiłków. Pominięcie śniadania czy kolacji nie ułatwia trwałego odchudzania. Niektórym wydaje się, że najlepiej jeść raz dziennie, aby szybko wypracować wymarzoną sylwetkę. Pomijanie posiłków destrukcyjnie wpływa na pracę układu pokarmowego i hormonalnego. Bardzo często pojawiają się także zaburzenia apetytu, które trudno jest kontrolować. Tzw. wilczy głód powoduje przejadanie się i spożywanie nadmiernej ilości kalorii.
 
Nie wszystkie błędy w odchudzaniu są trudne w eliminacji. Systematyczne spożywanie posiłków to klucz do sukcesu. Wskazane jest ograniczenie objętości porcji, a nie częstotliwości jedzenia. Regularność dobroczynnie wpływa na tempo przemiany materii. Dodatkowo wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, co jest istotne nie tylko dla cukrzyków.
 

Posiłki o niskiej wartości odżywczej

Kolejnym błędem w odchudzaniu jest zbyt niska zawartość składników odżywczych. Teoretycznie najważniejsze jest ustalenie optymalnej dziennej kaloryczności posiłków. Nadwyżka energetyczna stanowi największą przeszkodę podczas redukcji. Warto jednak podkreślić, że jakość także ma znaczenie. Nie jest obojętne, co ląduje na talerzu. Składniki odżywcze zawarte w pożywieniu warunkują prawidłową pracę organizmu. Wspomagają wszystkie procesy wewnętrzne, a tym samym umożliwiają utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia.
 
Wśród najczęstszych błędów żywieniowych znajduje się spożywanie bezwartościowych produktów, czyli tzw. pustych kalorii. Tylko nieliczni zwracają uwagę na zawartość składników odżywczych, witamin, minerałów. Zdrowa i bezpieczna dieta odchudzająca wymaga właściwej proporcji mikro i makroelementów. Z pomocą przychodzi catering dietetyczny, który powstaje pod okiem kompetentnych specjalistów z dziedziny żywienia.
 

Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności fizycznej można uznać za błąd w odchudzaniu. Ruch wspomaga szybszą redukcję wagi. Oczywiście to dieta odpowiada za 3/4 wyników, jednak sport także pełni ważną rolę. Wbrew pozorom nie trzeba spędzać długich godzin na siłowni. Należy znaleźć taką formę ruchu, która będzie dopasowana do upodobań i możliwości. Utrzymanie masy mięśniowej jest szczególnie istotne w starszym wieku, gdy zanika ona w sposób naturalny.
 
Nie od dziś wiadomo, że sport stanowi doskonałe źródło energii. Dodaj motywacji do dalszego odchudzania. Wskazane jest, aby aktywność fizyczna stała się rutyną. Każdego dnia dobrze jest wygospodarować kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Błędem w odchudzaniu jest przeforsowywanie się. Zbyt intensywne treningi nie przyspieszają procesu redukcji, a jedynie zniechęcają do dalszego działania. Trzeba podkreślić, że możliwości organizmu rosną z czasem. Ćwiczenia powinny zostać dobrane do kondycji i dotychczasowego stylu życia. Poprzeczkę należy podnosić powoli, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.