Aktualności

Jak przyspieszyć metabolizm i przemianę materii?

Jak przyspieszyć metabolizm i przemianę materii?

Mnóstwo osób zastanawia się, co wpływa na metabolizm. Tempo przemiany materii uzależnione jest od wielu różnych czynników. Warto wiedzieć, że zbyt wolne przesuwanie się treści pokarmowych wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. wzdęcia, zaparcia, zgaga. Skutecznym sposobem na przyspieszenie trawienia jest zmiana nawyków żywieniowych. Istnieje sporo produktów, które regulują proces wydalania, a jednocześnie przyczyniają się do intensywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Ma to szczególne znaczenie dla osób z nadwagą lub otyłością.
 

Czego dowiesz się z artykułu?

Z artykułu dowiesz się, co wpływa na metabolizm, a także jak przyspieszyć procesy trawienne. Należy wiedzieć, że przemiana materii jest zagadnieniem niezwykle złożonym. To właśnie dzięki niej możliwe jest przekształcanie spożytego jedzenia w energię, która zasila cały organizm. Tempo przemiany materii wpływa na intensywność spalania kalorii. Spowolniony metabolizm sprzyja odkładaniu się zbędnych kilogramów.
 

Co to metabolizm?

Na początku warto jest wyjaśnić, co to metabolizm. To reakcje chemiczne zachodzące w organizmie, które odpowiadają za rozkładanie spożytego jedzenia, a także przekształcanie go w energię. Przemiana materii polega również na usuwaniu odpadów oraz toksyn, które mają zły wpływ na pracę układów wewnętrznych. Trzeba wiedzieć, że szkodliwe związki zalegające długi czas w jelitach niosą za sobą szereg uciążliwych dolegliwości, takich jak np. problemy skórne, łamliwe paznokcie, wypadające włosy, chroniczne zmęczenie, trudności z koncentracją.
 
Niejedna osoba zastanawia się, jak przyspieszyć metabolizm. Trzeba podkreślić, że w każdym przypadku wygląda to nieco inaczej. Podstawowy metabolizm (BMR) określa ilość kalorii niezbędną do przetrwania. Pod tym pojęciem kryje się więc energia potrzebna do utrzymania podstawowych funkcji życiowych, czyli m.in. oddychania, pracy narządów wewnętrznych czy układu krążenia. 
 

Co wpływa na metabolizm?

Nie masz pojęcia, jak wspomóc metabolizm? Na początku konieczne jest ustalenie przyczyny spowolnionego trawienia. Jest to proces na tyle skomplikowany, że w wielu przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem. Ponadto powodów powolnej przemiany materii może być kilka. Z pewnością warto jest wyeliminować z diety produkty zwiększające ryzyko zalegania treści pokarmowych w jelitach. Zbilansowany sposób żywienia stanowi absolutną podstawę do utrzymanie zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
 

1. Predyspozycje genetyczne

 
Co wpływa na metabolizm? Geny odgrywają tutaj bardzo ważna rolę. Z pewnością każdy zna osoby, które nie potrafią przytyć pomimo nadwyżki kalorycznej. Najczęściej jest to efektem szybkiej przemiany materii, a szybsze spalanie oznacza mniejszą ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej. Spowolniony metabolizm znacząco utrudnia utrzymanie stałej wagi. Stanowi również przeszkodę podczas odchudzania. W wielu przypadkach ograniczenie ilości spożywanych posiłków jest równoznaczne z niższą częstotliwością wypróżniania.
 

2. Wiek

 
Jak przyspieszyć metabolizm? Należy wiedzieć, że wraz z wiekiem spada tempo przemiany materii. Jest to zupełnie naturalne, więc nie ma powodu do niepokoju. Spowolnienie metabolizmu stanowi następstwo zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Wydajność układu pokarmowego spada, co zwiększa ryzyko zalegania produktów przemiany materii. Po 30 roku życia efektywność metabolizmu zmniejsza się o około 5% co 10 lat.
 

3. Płeć

 
Nadal rozmyślasz nad tym, co wpływa na metabolizm? Liczne badania naukowe dowiodły, że układ trawienny mężczyzn z reguły funkcjonuje sprawniej. Odpowiada za to głównie większa ilość masy mięśniowej. Kobiety zwykle spalają mniejszą ilość kalorii (również w spoczynku), co przekłada się na wolniejszą przemianą materii. Oczywiście należy pamiętać, że są to jedynie statystyki, a każdy przypadek jest inny.
 

4. Styl życia

 
Siedzący tryb życia nie sprzyja procesom trawiennym. Jak wspomóc metabolizm? Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna ułatwia więc przyspieszenie przemiany materii. Zalecane są systematyczne zajęcia ruchowe, które będą dopasowane do możliwości oraz upodobań. Bardzo ważne, aby sport uprawiać regularnie. Jednorazowy, wzmożony wysiłek nie przyniesie długotrwałych korzyści. Jeśli jest on przesadnie forsujący, to może doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego (np. biegunki, gazów, bólu brzucha).
 

5. Stan gospodarki hormonalnej

 
Jak wspomóc metabolizm? Dobrze zacząć od badań kontrolnych, tak aby wykluczyć podłoże zdrowotne. Dość często za spowolnione trawienie odpowiadają hormony. Biorą one czynny udział w regulacji metabolizmu. Na szczególną uwagę zasługuje hormon T3 produkowany przez gruczoł tarczycy. Jego nieprawidłowa praca może powodować biegunki lub zaparcia. 
 

6. Nawyki żywieniowe

 
Wiesz już, co wpływa na metabolizm. Trzeba jednak zaznaczyć, że niewłaściwe nawyki żywieniowe również utrudniają systematyczne wypróżnianie się. Szczególnie niekorzystnie działają produkty z wysoką zawartością cukru, gdyż zwiększają one ryzyko zaparć. Dobrze jest wprowadzić do codziennego menu żywność bogatą w błonnik i białko.
 

7. Higiena snu

 
Okazuje się, że niewłaściwa higiena snu także zakłóca procesy metaboliczne. Zalecany jest nieprzerwany sen przez około 8 godzin na dobę. W ten sposób można zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń hormonalnych, obniżonego nastroju, wzmożonego łaknienia.
 

Jak wspomóc metabolizm? Kilka sprawdzonych wskazówek!

Chcesz wiedzieć, jak przyspieszyć metabolizm? Poniżej zamieszczono kilka skutecznych podpowiedzi, które z pewnością przyczynią się do poprawy funkcjonowania układu pokarmowego. Jeśli chcesz podnieść tempo przemiany materii, to:
 
  • uprawiaj regularnie sport,
  • postaw na zbilansowaną dietę,
  • jedz regularnie (najlepiej 5-6 posiłków dziennie w równych odstępach),
  • ogranicz ilość spożywanych cukrów prostych,
  • zadbaj o wysoką zawartość białka,
  • wybieraj zdrowe źródła tłuszczów,
  • pamiętaj o systematycznym nawodnieniu,
  • spożywaj produkty bogate w błonnik,
  • śpij około 8 godzin dziennie,
  • znajdź czas na wypoczynek i regenerację.