Czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa?
Zastanawiasz się, czy dieta niskowęglowodanowa jest zdrowa? W ostatnim czasie zyskała ona na popularności niemal na całym świecie. Zakłada maksymalne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. Konieczne jest również zwiększenie podaży białka oraz tłuszczów. Ten model żywieniowy może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku nadwagi, gdyż umożliwia skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Prawidłowo skomponowane posiłki zapewniają również potężną dawkę energii, która uwalniana jest w sposób równomierny. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia wielu uciążliwych dolegliwości, takich jak np. osłabienie, bóle i zawroty głowy, nadmierna senność.
Czego dowiesz się z artykułu?
Dieta bez węglowodanów nie będzie odpowiednia dla każdego. Sposób żywienia powinien zostać dopasowany indywidualnie, szczególnie w przypadku występowania chorób przewlekłych. Dieta niskowęglowodanowa zakłada czerpane energii z białka oraz tłuszczów. Niesie to za sobą szereg korzyści prozdrowotnych. Nasz artykuł stanowi kompendium wiedzy na ten temat. Sprawdź, czy produkty bez węglowodanów ułatwią Ci osiągnięcie celów dietetycznych. Nie bez powodu jest to opcja rekomendowana osobom odchudzającym się, które chcą wypracować smukłą sylwetkę.
Czym jest dieta niskowęglowodanowa?
Dieta bez węglowodanów to sposób żywienia, który zakłada maksymalne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. Ich miejsce zajmuje białko oraz tłuszcze. Należy unikać produktów bogatych w cukry proste, takich jak np. białe pieczywo, ziemniaki, makaron, fast-foody, żywność przetworzona, dania typu instant, słodycze, słone przekąski, napoje gazowane i słodzone. Zmiana nawyków żywieniowych ma na celu usprawnienie pracy całego organizmu. Mniejsza ilość węglowodanów w jadłospisie doskonale wpływa na układ pokarmowy, co pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości.
Dieta niskowęglowodanowa może zostać w pełni dopasowana do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że w niemal każdym przypadku zalecana jest inna proporcja składników odżywczych. Trzeba mieć świadomość, że organizm potrzebuje czasu do adaptacji. Jeśli dotychczas w menu królowały węglowodany, to niemożliwe jest ich drastyczne ograniczenie z dnia na dzień. Warto dać sobie czas, aby przywyknąć do nowego sposobu odżywiania. Na uwagę zasługuje fakt, że nagłe odstawienie cukru wiąże się z pogorszeniem samopoczucia. Wszelkie niedogodności mijają po czasie, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Lista produktów bez węglowodanów
Zastanawiasz się, jakie produkty bez węglowodanów warto jest wdrożyć do codziennej diety? Wybór jest całkiem spory, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dieta niskowęglowodanowa bazuje głównie na białku oraz zdrowych tłuszczach. Tłuszcze nasycone oraz trans nie wspomagają utrzymania zdrowia, więc należy je ograniczyć.
1. Ryby i owoce morza
Do produktów bez węglowodanów można zaliczyć m.in. makrelę, łososia, sardynki, tuńczyka, krewetki. Sporym atutem jest fakt, że ryby oraz owoce morza zawierają drogocenne kwasy tłuszczowe omega-3, które podnoszą odporność, wspierają serce i układ krwionośny. Wysoka podaż tego składnika odżywczego zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, a także wielu innych chorób zagrażających życiu.
2. Chude mięso
W diecie niskowęglowodanowej to mięso stanowi główne źródło energii. Trzeba wiedzieć, że zawiera ono dużą ilość białka stanowiącego budulec organizmu. Duże znaczenie ma jednak rodzaj produktu, gdyż niewskazane jest mięso czerwone. Najlepszym wyborem jest drób oraz wieprzowina.
3. Jaja
Produkty bez węglowodanów umożliwiają przygotowanie smacznych i zbilansowanych posiłków. Zalicza się do nich jaja, które dostarczają organizmowi nie tylko białka, ale również mikro i makroelementów wspomagających funkcjonowanie narządów wewnętrznych.
4. Nabiał
Nabiał pełni istotną rolę w diecie bez węglowodanów. Dobrze jest uzupełnić menu o masło, śmietanę, sery, twarogi, jogurty czy kefiry. Przed podjęciem decyzji należy jednak przeanalizować skład, gdyż niezalecane są produkty z wysoką zawartością cukru.
5. Warzywa zielone
W diecie bez węglowodanów powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa zielone, takie jak np. sałata, cukinia, szpinak, brokuł, rukola, kapusta. Stanowią one źródło witaminy A, C i K. Niektóre z nich wyróżniają się wysoką zawartością błonnika, który przyspiesza trawienie, a także reguluje odczuwanie głodu.
6. Owoce z niską zawartością cukrów prostych
Nie masz pojęcia, jakie produkty bez węglowodanów warto jeść? Niską zawartością cukrów prostych odznaczają się takie owoce, jak np. maliny, truskawki, jeżyny, brzoskwinie, jagody, jeżyny.
Dieta bez węglowodanów - dlaczego warto?
Jeśli masz w planach wdrożenie diety niskowęglowodanowej, to sprawdź, w jaki sposób działa ona na organizm. Omawiany model żywienia nie jest odpowiedni dla ciężarnych, matek karmiących, dzieci i młodzieży, zawodowych sportowców. W przypadku chorób przewlekłych zalecana jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.
Wsparcie podczas odchudzania
Okazuje się, że produkty bez węglowodanów mogą ułatwić walkę o szczupłą sylwetkę. Dieta niskowęglowodanowa cieszy się sporym uznaniem osób odchudzających się. Na szybką redukcję wagi wpływa przede wszystkim zmniejszona podaż węglowodanów. Zdrowe i pełnowartościowe posiłki sprzyjają utrzymaniu prawidłowego BMI. Organizm pozyskuje energię z tłuszczu, dzięki czemu intensywniej spala tkankę tłuszczową.
Stabilizacja stężenia glukozy we krwi
Dieta niskowęglowodanowa jest szczególnie polecana osobom z cukrzycą typu 2. Obniża prawdopodobieństwo występowania skoków stężenia glukozy we krwi. Jest to stan, który często pojawia się po spożyciu posiłku z wysoką zawartością cukru. Wzrost energii następuje jedynie na chwilę, gdyż po krótkim czasie następuje gwałtowne pogorszenie samopoczucia.
Wzrost poziomu dobrego cholesterolu
Dieta bez węglowodanów dobroczynnie wpływa na profil lipidowy. Co to oznacza? Omawiany sposób żywienia obniża poziom złego cholesterolu, a jednocześnie podnosi poziom dobrego cholesterolu. Wzmacnia serce i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, na które są szczególnie narażone osoby z nadwagą/otyłością.